Organik Gıdaları Anlamak

heading_title

Organik gıdalar daha popüler hale geliyor. Organik ve organik olmayan gıdalar arasındaki farkın ne olduğunu merak ettiniz mi? İnsanlar farklı nedenlerle organik gıdaları seçmektedir. Organik gıdalar hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Organik ve organik olmayan gıdalar arasındaki fark nedir?
Organik ve organik olmayan (geleneksel) gıda arasındaki fark, gıdanın nasıl üretildiği ile ilgilidir. Örneğin, sebze, meyve, yumurta, süt ve et gibi organik gıdalar şunlar olmadan üretilir:

Sentetik (insan yapımı) pestisitler, herbisitler ve gübreler. Organik çiftçiler, organik gıda üretimi için onaylanmış doğal pestisitleri kullanabilirler.
Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO’lar)
Antibiyotikler veya büyüme hormonları
Işınlama veya iyonlaştırıcı radyasyon (gıdaları radyasyon enerjisiyle korumanın bir yolu)
Organik olmayan çiftçiler de bazı organik tarım uygulamalarını kullanabilir.

Organik gıdalar daha az pestisit kalıntısı olduğu için daha mı güvenli?
Uzmanlara göre, pestisit kalıntısı nedeniyle organik gıdaları geleneksel olarak yetiştirilen gıdalara kıyasla daha güvenli olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Organik gıda üretiminde hala doğal veya bitki bazlı pestisitler kullanılabilir.

Organik gıdalar nasıl düzenlenir?
Organik gıdalar İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Organik Ürünler Düzenlemeleri kapsamında düzenlenir ve Organik Standartlarını karşılamalıdır. Bu standartları karşılayan organik gıdalar, ambalajlarında Organik Logosu kullanabilir. Bu logoyu kullanmak isteğe bağlıdır. Bu logoyu kullanmak için ürünlerin %95 veya daha fazla organik içeriğe sahip olması gerekir.

Organik gıdalar daha mı besleyici?
Organik gıdaların, organik olmayan gıdalardan daha fazla veya daha az besleyici olduğunu söylemek için yeterli kanıt yoktur. Sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, baklagiller, yumurtalar, yağsız et ve süt ürünleri gibi yiyecekler, organik olarak yetiştirilmiş olsun ya da olmasın, besleyicidir.

Organik yiyecekler daha lezzetli mi?
Bazı insanlar, yerel olarak üretilmişse daha taze olabileceği için organik gıdaların daha lezzetli olduğunu düşünebilir.

Organik gıda daha mı pahalı?
Genel olarak, organik yiyecekler, organik olmayan yiyeceklerden daha pahalıya mal olabilir. Bunun nedeni, organik tarımın genellikle daha fazla emek gerektirmesi ve geleneksel tarıma kıyasla daha düşük verime sahip olma eğiliminde olmasıdır.

Diyetisyen nasıl yardımcı olabilir?
Diyetisyenler, gıda etiketlerini anlamanıza yardımcı olabilir ve besleyici gıda seçimleri yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini size öğretebilir. Diyetisyenler beslenme bilimini anlar ve sağlığınıza, hedeflerinize, kültürünüze ve yemek geleneklerinize göre benzersiz ihtiyaçlarınızı dikkate alır. Bugün bir diyetisyenle bağlantı kurun!

Sonuç olarak
Organik gıda yemek kişisel bir seçimdir. İnsanlar farklı nedenlerle organik gıdaları seçmektedir. İster organik ister organik olmayan yiyecekleri seçin, yine de besleyici bir diyet yiyebilirsiniz.

Bu makaledeki tavsiyeler genel bilgi amaçlıdır ve diyetisyeniniz veya sağlık uzmanınız tarafından verilen tavsiyelerin yerini almamalıdır.